دوربین Fisheye چیست؟

لنزهای Fisheye، نوعی خاص از لنز های با زاویه دید فوق العاده عریض هستند که دارای زاویه دید افقی تقریبی 180 درجه می باشند. این ویژگی، قابلیت نظارت 360 درجه ای محیط، بدون هیچ نقطه کوری را برای دوربین به ارمغان می آورند.

دوربین Fisheye

با توجه به محبوبیت و همگانی شدن استفاده از دوربین های نظارتی کیفیت بالا، یک نگرانی مهم به وجود آمده در بین مصرف کنندگان، طریقه انتخاب و استفاده بهینه از دوربین های مختلف، برای نظارت بر محیط های متفاوت است. در محیط های بیرونی، معمولا استفاده از دوربین های اسپید دام مفید تر است و همچنین برای تحقق این امر در محیط های درونی، استفاده از دوربین های دام با زاویه دید عریض، رواج بیشتری دارد.

اما در بعضی محیط ها، شرایط طوری است که لنز 2.8mm با زاویه دید عریض، یا حتی لنز 2.1mm با زاویه دید فوق العاده عریض، نمی تواند از پس نظارت پانورامیک یا وسیع مورد نیاز در آن محیط بر بیاید. لنز های Fisheye، نوعی خاص از لنز های با زاویه دید فوق العاده عریض هستند که دارای زاویه دید افقی تقریبی 180 درجه می باشند. این ویژگی، امکان نظارت 360 درجه ای محیط، بدون هیچ نقطه کوری را برای فراهم می آورد.

دوربین Fisheye

چشم انسان دارای لنز بلوری بیضوی است که امکان دید دوردست، اما با میدان دید باریک را برای انسان فراهم می آورد. در مقابل، چشمان ماهی، دارای لنز بلوری کروی است که دید کوتاه، اما با میدان دید بسیار وسیع را ممکن می سازد. لنز های Fisheye نیز بر اساس همین ویژگی طراحی شده اند، به طوری که لنزی که در جلو قرار دارد دارای قطری کوتاه و حالتی سهمی گون است.

لنز Fisheye

با توجه به آزمایش های معمول انجام گرفته بر لنز های با زاویه دید وسیع، هرچقدر که فاصله کانونی کوچک تر باشد، شدت انحراف و تاب برداشتن تصویر بیشتر است. در لنز های Fisheye نیز همین اتفاق رخ می دهد. با اینکه مناطق مرکزی تصویر، طبیعی است، اشیا موجود در دیگر نقاط تصویر که باید افقی یا عمودی باشند، دارای انحراف هستند. به این دلیل است که استفاده از لنز Fisheye، در صنعت های امنیتی و نظارتی، بسیار گسترده نشده است.

عکس Fisheye

اخیرا، از یک سو، این دوربین ها دارای وضوح بالا نبودند و نیازی به نظارت با دید وسیع یا به صورت پانورامیک وجود نداشت، از سویی دیگر، به دلیل انحراف بعضی نقاط تصویر در دوربین Fisheye، استفاده از این دوربین برای کاربرد های امنیتی، طرفدار چندانی نداشت. این مساله طی سال های اخیر، به دلیل پیشرفت فناوری ضد انحراف، دچار دگرگونی شده است و دوربین های Fisheye دید وسیع، به تدریج توسعه یافته اند.

دوربین های Fisheye پانورامیک سانل، دارای وضوح بالای 6MP هستند که از تلفیق اپتیکی سنسور تصویر 1/1.8” سونی و لنز Fisheye1.6mm با زاویه دید فوق وسیع ساخته شده اند. همچنین این دوربین، توسط عملگر ePTZ که برای نمایش چند بخشی و از بین بردن سه بعدی چند قسمتی به کار گرفته می شود، می تواند تا حداکثر 1 ویدئو پانوراما و 7 ویدئو از چند بخش مختلف که انحراف و پیچش اشیا در آن ها اصلاح شده است را در یک تصویر به نمایش در بیاورد.

نمایش تصویر Fisheye سانل