فناوری دوربین های پلاک خوان

تشخیص خودکار شماره پلاک، یا Automatic Number-Plate Recognition، فناوری است که از شناسایی اپتیکی کاراکتر و حروف در تصاویر استفاده می کند تا پلاک اتومبیل ها را بخواند و یک پایگاه داده از موقعیت آن ها، تشکیل دهد. ANPR در سراسر دنیا معمولا در راستای رسیدن به اهداف مربوط به اجرای قانون، توسط نیروهای پلیس مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این فناوری به منظور پرداخت عوارض الکترونیکی و نظارت بر تغییرات ترافیک نیز به کار گرفته می شود. در برخی منابع از این تکنولوژی با نام License Plate Recognition یا LPR نیز یاد می کنند.

با کمک فناوری تشخیص خودکار شماره پلاک، می توان همراه با ذخیره اعداد موجود بر روی پلاک، در همان لحظه، تصویر برداشته شده توسط دوربین را هم ذخیره کرد تا بتوان تصویری از راننده خودرو نیز در اختیار داشت.

اما هفت الگوریتم اصلی وجود دارد که نرم افزار برای شناسایی پلاک به آن ها نیاز دارد.

1-   تعیین محل پلاک – برای پیدا کردن و جدا سازی پلاک در تصویر به کار می رود

2-   محور سازی پلاک – انجراف صفحه پلاک را از بین برده و تصویر پلاک را به اندازه ی مورد نیاز می رساند

3-   نرمال سازی – روشنایی و کنتراست تصویر را تنظیم می کند

4-   بخش بندی کاراکتر – کاراکتر های تصویر را جداگانه پیدا می کند

5-   شناسایی کاراکتر اپتیکی

6-   تجزیه و تحلیل هندسی – کاراکتر ها و موقعیت آن ها را بر اساس قوانین پلاک نویسی کشور مورد نظر بررسی می کند

7-   میانگین گیری بین مقدارها و کاراکتر های مختلف بدست آمده از چند تصویر، به منظور نتیجه گیری دقیق و مطمئن تر.

الگوریتم ANPR

 

پیچیدگی برنامه هر کدام از این الگوریتم ها، بیانگر دقت سیستمی است که از آن استفاده می کند و هرچه برنامه پیشرفته تر باشد، درصد خطای تشخیص آن کاهش می یابد. عوامل اصلی بروز خطا در شناسایی پلاک، به موارد زیر محدود می شوند:

1-   کیفیت پایین تصویر پلاک، که عموما به دلیل دور بوردن دوربین از پلاک، در لحظه ی تصویربرداری رخ می دهد

2-   تصاویر تار، که اغلب به دلیل متحرک بودن اتومبیل بوجود می آیند.

3-   نور و کنتراست کم، که به سبب وجود بازتاب نور و یا در سایه بودن پلاک ایجاد می شود.

4-   مبهم بودن پلاک به دلیل کثیف بودن پلاک

5-   تغییر لاین حرکتی اتومبیل در مکان و لحظه تصویر برداری و ایجاد یک زاویه تصویر برداری جدید.

6-   فونت غیر معمول نوشته ی پلاک ( تنها در برخی کشورها )

7-   مخدوش کردن پلاک به عمد توسط راننده

8-   عدم وجود هماهنگی و استاندارد بین برخی کشورها، که ممکن است باعث ایجاد یک پلاک یکسان بین دو خودرو ی مختلف شود.

پلاک سفارشی خودرو

 

با اینکه برخی از این مشکلات توسط نرم افزار های موجود قابل حل هستند، اما بهتر است که در درجه اول، از لحاظ سخت افزاری در پی رفع این مشکل ها بر آمد. افزایش ارتفاع دوربین می تواند یکی از این اقدام ها باشد که مانع از قرارگیری اجسام دیگر در بین دوربین و پلاک خواهد شد.

گستره ی کاربرد دوربین های پلاک خوان با گذشت زمان در حال توسعه است. کاربرد عمومی این فناوری در بسیاری از کشورها، برای کمک به مسائل اجرای قوانین است. برای مثال در کشور بلژیک، در کلیه ی ورودی و خروجی های شهر مکلن، از سیستم ANPR استفاده می شود. پایگاه داده این کشور لیستی موسوم به لیست سیاه در اختیار دارد که شامل اتومبیل های دزدی و بدون بیمه است و به محض عبور خودرویی با پلاک مندرج در لیست سیاه، با اعلام به مرکز پلیس این شهر، به اعمال قانون در برابر خودرو کمک می کند. از این راه، پلاک بیش از یک میلیون اتومبیل طی هر هفته در مسیر های منتهی به این شهر، کنترل می شود.

کنترل ترافیک توسط ANPR

 

در دیگر کشور ها نیز این سیستم کاربرد های مشابه با کاربرد مذکور دارد، اما از دیگر کارکرد های ANPR می توان به بررسی میانگین سرعت یک خودرو بین دو نقطه متفاوت در یک مسیر، اخذ الکترونیکی عوارض در جاده ها، کنترل ترافیک و همچنین بازداری از وقوع جرایم احتمالی اشاره کرد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی هوش مصنوعی یا AI، استفاده و کاربرد ANPR نیز وارد مانند دیگر فناوری ها وارد فاز جدیدی شده است. به این ترتیب که با کنترل تردد خودرو های مختلف به کمک ANPR، به خصوص در مناطق امنیتی، از بسیاری از جرائم و اقدامات مخل امنیت، جلوگیری می شود.

ANPR LPR