سانترال به منظور ایجاد یک شبکه خصوصی در یک مجموعه (شرکت) مورد استفاده قرار میگیرد که در آن با به اشتراک گذاشتن تعدادی از خطوط شهری امکان استفاده برای تمام داخلی‌ها با (تنظیم امکانات و محدودیت‌ها) به وجود خواهد آمد. در واقع یک دستگاه سانترال حکم یک مرکز مخابرات کوچک را خواهد داشت که در اختیار یک مجموعه قرار می‌گیرد. امکانات بالقوه دستگاه و تلفن سانترال شرکت ها و حتی فروشگاه‌ها را ملزم به استفاده از این دستگاه می‌کند. از جمله این امکانات می توان به اشتراک گذاشتن خطوط شهری تلفن گویا، درسترسی آسان و بدون هزینه داخلی ها به هم دیگر، اشتراک لوازم مخابراتی بین داخلی ها و … اشاره کرد. سانترال ها را میتوان با توجه ظرفیت و یا نحوه برقرار ارتباط بین داخلی ها خود تقسیم بندی کرد.این دسته برای کسب و کار های کوچک و متوسط طراحی شده اند طوری که میتوان نیازهای یک اداره یا یک شرکت متوسط را به شکل کامل و مناسب پوشش دهد، و تا ظرفیت 992 خط داخلی و 640 خط شهری قابل افزایش هستند.این دستگاه‌ها با توجه به امکانات و ویژگی های بسیار متنوع و بلقوه خود میتوانند گزینه مناسبی برای سامان دهی به تماس های ورودی و داخلی و حتی کنترل آنها باشند. دستگاه های کم ظرفیت پاناسونیک علارقم قیمت بسیار مناسب بخش عظمی از امکانات دستگاه های پیشرفته موجود در بازار را فراهم میکنند و میتوان آنها را نسبت به محیط کار و نیاز اختصاصی شما قابل برنامه ریزی و ارتقا میباشد تا نهایت لذت را از محیط کار خود ببرید.

خدمات سپاهان ساینس در زمینه نصب و راه اندازی سانترال


 • نصب و راه اندازی انواع مراکز تلفنی سانترال Panasonic
 • نصب و راه اندازی سیستم های CALLCenter
 • نصب و راه اندازی TVM Panasonic (پاسخگوی اتوماتیک )
 • نصب و راه اندازی سرویس SMDR (دریافت ریز مکالمات)
 • نصب و راه اندازی سرویس ضبط مکالمات مراکز تلفن Panasonic
 • نصب و راه اندازی دستگاه سانترال با ظرفیت های بالا TDE،TDA
 • نصب و راه اندازی دستگاه سانترال با ظرفیت های پایین TES،TEM
 • نصب و راه اندازی تجهیزات جانبی و آپشن های این دستگاهها License،TVM
 • نصب راه اندازی و شارژ کارترج فکس های لیزری و چند کاره پاناسونیک

مزایای سانترال


 • ایجاد یک شبکه تلفن داخلی
 • Share کردن خطوط شهری بین داخلی ها
 • ایجاد کنفرانس بین داخلی ها و خطوط شهری
 • انتقال ۱ خط بین داخلی ها
 • Hold کردن مکالمات و اشغال نشدن خطوط تلفن

پرکاربردترین و رایج ترین سیستم مراکز تلفنی


  یکی از پرکاربردترین و رایج ترین سیستم مراکز تلفنی ، مراکز تلفنی Panasonic است که در ظرفیت های مختلف وجود دارد :

 • سری TE: در ۳ ظرفیت ۸*۳ ، ۱۶*۶ ، و ۲۴*۸ وجود دارد . عدد اول نشانه خط ورودی و عدد دوم نشانه تعداد داخلی می باشد.
 • سری TDA: در ۳ ظرفیت TDA100 ، TDA200 ، TDA600 وجود دارد.
 • سری TDE: مثل دستگاه TDA در همان ظرفیت ها وجود دارد . با این تفاوت که سری TDE به صورت voip ، Basic را ساپورت میکند.

دستگاه های سانترال هایبرید سری TDA


دستگاه های سانترال هایبرید یا چند منظوره با داشتن انعطاف پذیری بالا برای افزایش خطوط شهری و امکانات بلفعل و بلقوه ،بهترین گزینه برای مراکز بزرگ و متوسط میباشد.این دستگاه ها علاوه بر پوشش تمام امکانات و ویژگی های سانترال سری TE ،امکانات شاخص خود را دارند تا تمام نیاز کاربران خود را برطرف کنند ،از جمله این امکانات :

 • گوشی های مدریتی با طراحی و کارایی تحسین برانگیز
 • قابلیت سازگاری با خطوط پی آر آی (ISDN(BRI/PRI
 • تجهیزات بیسیم (MULTI CELL) برای برقراری ارتباط تلفنی سیار – سیستم تلفن DECT
 • کاهش هزینه های مکالمه از طریق ویژگی پروتکل اینترنتی VOIP
 • ایجاد شبکه قابل اعتماد از طریق E1 , E & M
 • صندوق صوتی پیشرفته TVM
 • تلفن کامپیوتری / کنسول کامپیوتری
 • دستگاه های سانترال Pure IP سری TDE


  ادارات امروزی در حال تغییر از سیستم مخابراتی معمولی به سمت سیستم های IP انعطاف پذیر و کم هزینه می باشند و حداکثر استفاده را می توان از رشد سریع در کاربری ها و جهانی شدن IP برد و برای ساخت یک سیستم مخابراتی کامل IP از KX-TDE/NCP استفاده نمود که با سیستمهای ارتباطی جدید کاملا سازگار می باشند. KX-TDE/NCP عملکردهای مجهز استاندارد و جدیدی را ارائه می دهد که کارایی را افزایش داده و هزینه های ارتباطی را کاهش می دهد.این سری دارای خصوصیاتی با کارایی بالا و استفاده راحت از قبیل کارکرد بی سیم، صندوق صوتی و CIT می باشند. سیستم پاناسونیک IP-PBX برای شرکت هایی که قصد تغییر سیستم فعلی به یک سیستم کامل IP را دارند ، یک سکوی قابل گسترش و با کاربردی راحت ارائه می دهد که در زمینه های تجاری متعددی قابل انطباق می باشد. این مدلها خطوط مخابراتی معمولی را پشتیبانی می کنند.بنابراین این امکان را برای سیستمهای IP فراهم می کند تا خطوط مخابراتی معمولی نظیر ISDN و خطوط آنالوگ به آنها متصل گردند. ممکن است با توجه به محیط کلر، تغییر یک خط معمولی مخابراتی موجود به یک سیستم کاملا IP به دلیل محدودیت زمانی و هزینه دشوار باشد ولی با سیستم های KX-TDE100/200/600 به طور منصفانه ای پاسخ این نیاز را تامین می گردد. در سری های TDA فعلی از طریق برد اصلی می توان به آسانی یک سیستم جدید بنا کرد. اما در سری KX-TDE100/200/600 راه حل مناسب برای شرکت هایی وجود دارد که می خواهند همزمان با استفاده از شبکه مخابراتی فعلی به آرامی به یک سیستم IP تبدیل شوند.از جمله امکانات سانترال سری TDE پاناسونیک میتوان به لیست زیر اشاره کرد:

  امکانات سانترال سری TDE پاناسونیک


  • شبکه سازی SIP
  • تلفن سانترال تحت شبکه IP
  • سازگاری کامل با IP
  • سادگی نصب
  • پشتیبانی کامل از ویژگی های TDA
  • کاهش هزینه مکالمات
  • سهولت در برقراری ارتباط
  • آنتن های سلولی IP
  • کارایی تیمی / گروهی

  برای راه اندازی سانترال و خرید یک سیستم متناسب با نیازهایمان باید به سه موضوع اساسی توجه نمود. در این بخش سعی داریم آشنایی اولیه و مختصری برای مدیران کسب و کارهای کوچک و متوسط داشته باشیم تا در زمان خرید اطلاعات بهتری در انتخاب محصول داشته باشند.

  تعداد خطوط شهری

  ابتدا باید تعداد خطوط شهری مورد نیاز جهت پاسخگویی و تماس با بیرون را در نظر گرفت. زیرا سانترال ها برای تعداد مشخصی از خطوط شهری تولید شده اند و ظرفیت مشخصی از نظر تعداد خط شهری دارا می باشند.

  تعداد و نوع داخلی ها

  موضوع بعدی در نظر گرفتن تعداد داخلی های مورد نیاز است. در این بخش باید در نظر داشته باشیم ما به چه داخلی هایی و با چه امکاناتی نیاز داریم. نوع استفاده از داخلی را باید مشخص نمود، که کاربری کارمندی و یا منشی مدیریتی دارند. حال زمان آن رسیده که پس از مشخص شدن نیازها مدل گوشی تلفن های مناسب با نیازهایمان را انتخاب نماییم.

   

  قابلیت های مورد نیاز ما

  همانطور که می دانیم یک سیستم تلفنی قابلیت های متنوع و جذابی دارد. که ممکن است ما به بخشی از آن های نیاز داشته باشیم و بخشی مورد استفاده ما نباشد. پس ما باید امکاناتی که میخواهیم روی سیستم تلفنی داشته باشیم را مشخص نماییم. به طور مثال، تلفن گویا، ضبط مکالمات، صندوق صوتی، دربازکن، باطری بکاپ سانترال و … امکاناتی هستند که روی یک سانترال می تواند وجود داشته باشد حال باید بدانیم به کدام یک از این قابلیت ها نیاز داریم تا بر اساس بودجه و هزینه ای که میخواهیم داشته باشیم، سانترال مناسب و امکانات جنبی مورد نیاز را انتخاب نماییم.

  دستگاه سانترال مناسب برای یک کسب و کار متوسط

  برای نمونه سازمان هایی که درارای خطوط شهری کمتر از هشت خط و تعداد داخلی کمتر از بیست و چهار خط می باشند و نیازهایی نظیر صندوق صوتی، ظبط مکالمات، صف انتظار، تماس اینترنتی و تماس تصویری را ندارند میتوانند از سری KX-TE که دارای مدل های 3به8 (عدد اول مربوط به خط شهری و عدد دوم مربوط تعداد داخلی می باشد.)، 6به16 و 8به24 هست استفاده نمایند و برای تعداد خطوط شهری و داخلی بیشتر باید به سراغ سری دیجیتال TDA که دارای مدل های TDA30، TDA50، TDA100، TDA100dbp، TDA100dba، TDA200، TDA600 می باشد رفت.

  مجموعه هایی که نیاز به خرید سانترال دارند عمدتا با یک سوال روبرو هستند. چه سانترالی برای کسب و کار ما مناسب هست؟ ورودی و خروجی سانترال چیست؟ و سوالاتی از این دست. برای آشنایی بیشتر با ورودی و خروجی سانترال این مطلب را تا انتها بخوانید.

  هر سانترال دارای تعدادی خط تلفن شهری می باشد که در بیان عامه مردم این پورت های خط شهری به ورودی سانترال شناخته می شوند و همچنین هر سانترال تعدادی پورت داخلی برای اتصال کاربران شرکت به دستگاه سانترال دارد که این پورت های داخلی با عنوان خروجی سانترال شناخته می شوند.

   

  ما به چه تعداد ورودی و خروجی نیاز داریم

  با توجه به توضیح بالا مشخص می شود هر شرکت با توجه به تعداد خط تلفنی که دارد نیاز به پورت ورودی سانترال و به تعداد کاربرانی که دارد نیاز به پورت خروجی سانترال دارد. استانداردی برای نسبت تعداد خط شهری به تعداد کاربر وجود ندارد ولی به طور معمول برای هر سه کاربر یک خط شهری در نظر گرفته می شود. یعنی اگر شرکتی 15 کاربر دارد بهتر است حداقل 5خط تلفن تهیه نماید. البته نوع فعالیت شرکت ها و نحوه ارتباطاتی که با مشتریان دارند و فرایند ارائه کالا یا خدمات شرکت نیاز به خط تلفن شهری متفاوت می باشد.

   

  تعداد ورودی و خروجی سانترال های پاناسونیک

  سانترال های پاناسونیک دارای تعداد ورودی و خروجی متفاوتی می باشند که در جدول مقایسه ای زیر می توانید مشاهده نمایید.

  مدل دستگاه شلف اضافی تعداد ورودی تعداد خروجی
  سانترال kx-tes824 ندارد 3 خط شهری 8 خط داخلی
  سانترال kx-tem824 ندارد 6 خط شهری 16 خط داخلی
  سانترال kx-tem824 با کارت ارتقا 8 خط شهری 24 خط داخلی
  سانترال TDA100 ندارد 124 خط شهری 160 خط داخلی
  سانترال TDA100D ندارد 126 خط شهری 176 خط داخلی
  سانترال TDA200 ندارد 128 خط شهری 256 خط داخلی
  سانترال TDA600 بدون شلف 160 خط شهری 240 خط داخلی
  سانترال TDA600 با شلف اول 320 خط شهری 480 خط داخلی
  سانترال TDA600 با شلف دوم 480 خط شهری
  720 خط داخلی
  سانترال TDA600 با شلف سوم 640 خط شهری 960 خط داخلی
  سانترال TDE100 ندارد 128 خط شهری 256 خط داخلی
  سانترال TDE200 ندارد 128 خط شهری 256 خط داخلی
  سانترال TDE600 بدون شلف 224 خط شهری 368 خط داخلی
  سانترال TDE600 با شلف اول 384 خط شهری 608 خط داخلی
  سانترال TDE600 با شلف دوم 544 خط شهری 848 خط داخلی
  سانترال TDE600 با شلف سوم 640 خط شهری
  992 خط داخلی

  روش دایورت تلفن ثابت به موبایل چگونه است. روش دایورت داخلی تلفن سانترال به موبایل و تلفن ثابت به چه شکل می باشد. برای دریافت پاسخ این سوالات در این مطلب روش فوروارد و دایورت تلفن سانترال و تلفن ثابت شهری روی موبایل یا خط شهری به صورت کامل ارائه شده است. در سوییچ های مخابراتی و مرکزتلفن های سانترال کدهایی جهت اعمال مدیریت تماس توسط کاربر وجود دارد. به این کدها فیچر کد و یا نامبرینگ پلن گفته می شود.

  کاربر بر اساس تنظیمات مرکزتلفن می تواند از طریق گوشی خود کار انتقال، فوروارد، شماره گیری سریع، کنفرانس تلفنی و غیره را انجام دهد. نامبرینگ پلن های سانترال پاناسونیک را در بخش کاربری گوشی های سانترال می توانید دنبال نمایید. در سانترال ها و سیستم voip این کدها توسط کارشناس سانترال یا کارشناس voip تعریف می گردد و در اختیار کاربران قرار می گیرد. در این بخش کدهای مربوط به دایورت تلفن ثابت و غیره را دنبال می نماییم.

  کد دایورت تلفن ثابت

  برای انجام انتقال تماس تلفن ثابت از یک خط شهری به موبایل یا خط شهری دیگر در مبدا دستورات زیر را روی گوشی تلفن اعمال می کنیم.

  # شماره مورد نظر*21*

  ابتدا * سپس عدد 21 و مجدد * را شماره گیری می نماییم. حال شماره مقصد که میخواهیم تماس ها به آن منتقل شود را وارد می نماییم و سپس کلید# را فشار می دهیم.

  برای غیر فعال کردن این کد به ترتیب #21# را شماره گیری می نماییم.

  نکته : اگر با انجام فرایند گفته شده خط دایورت نشد به این معنی هست که این قابلیت روی خط تلفن شما فعال نمی باشد. میتوانید به مخابرات مراجعه کنید و درخواست فعال سازی را مطرح نمایید، در صورتی که این امکان برای مخابرات منطقه شما مقدور باشد فعال می نمایند.

  شماره گیری سریع

  # شماره مورد نظر* کد دو رقمی *51*

  برای غیر فعال کردن این کد به ترتیب از چپ به راست کد # کد دو رقمی *51* را شماره گیری می نماییم.

  انتقال تماس از خط اشغال به خط دیگر

  # شماره مورد نظر*43*

  برای غیر فعال کردن این کد به ترتیب #43# را شماره گیری می نماییم.

  دایورت در صورتیکه پاسخگو نباشیم

  # شماره مورد نظر*65*

  برای غیر فعال کردن این کد به ترتیب #65#را شماره گیری می نماییم.

  آلارم بیدارباش تلفنی

  #بعد ساعت و دقیقه به دنبال هم*55*

  برای غیر فعال کردن این کد به ترتیب #55# را شماره گیری می نماییم.

  دایورت داخلی تلفن سانترال روی موبایل یا تلفن ثابت

  در صورتی که می خواهید داخلی تلفن سانترال (سانترال سری 824) خود را روی موبایل یا تلفن ثابت دایورت کنید با دنبال کردن آموزش ذیل می توانید اقدامات لازم را انجام دهید.

  1. گوشی تلفن را بردارید

  2. کد 713 را وارد کنید

  3. عدد دسترسی به خط شهری (شماره 9) را وارد نماییید

  4. شماره ای که می خواهید داخلی دایورت روی آن شود را وارد کنید و نهایتا کلید # را بزنید.

  * برای کنسل کردن فوروارد گوشی را بردارید و #710 را شماره گیری نمایید.

  * اگر با انجام این مراحل نتوانستید داخلی خود را دایورت کنید این بدان معنا هست که داخلی شما مجوز دایورت یا فوروارد به خط شهری و موبایل را ندارد. برای دادن دسترسی به تلفن سانترال برای دایورت به موبایل و خط شهری تنظیمات زیر را انجام دهید.

  1. با تلفن اپراتوری (تلفن 7730) و داخلی که قابلیت مدیریت دارد به دستگاه وصل شوید. با انجام خط زیر وارد محیط برنامه ریزی سانترال شوید.

  2. ابتدا * را وارد کنید–> حالا مربع را وارد کنید–>حالا رمز ورود به سانترال را وارد کنید (به صورت پیش فرض 1234 می باشد)

  3. حالا با شماره گیری کد 607 برای جک مربوط به داخلی خود گزینه enable را انتخاب و ذخیره نمایید.

  حالا داخلی شما قابلیت فوروارد تماس های ورودی به سمت خطوط شهری و موبایل را دارد. در صورتی که ابهام یا مشکلی در دایورت تلفن سانترال یا تلفن ثابت روی موبایل یا خط شهری دارید می توانید سوال خود را با ما در میان بگذارید تا کارشناسان پاسخ شما را ارسال نمایند.

  شرکت ها، رستوران ها و فروشگاه هایی که در یک زمان ممکن است چند تماس تلفنی داشته باشند، برای پاسخگویی به مشتریان ناگزیر هستند چند خط تلفن را به مشتریان معرفی نمایند تا در صورت اشغال بودن یک خط با خطوط دیگر تماس بگیرند. این راهکار دو مشکل به دنبال دارد مشکل اول سخت بودن به خاطر سپردن چند شماره برای مشتری و مشکل دوم نیاز به شماره گیری چند باره برای یافخط آزاد می باشد.

  حال فرض کنید در فضای رقابتی امروز مشتری با ما تماس بگیرد و شنونده بوق اشغال باشد، احتمالا بدون درنگ با رقبای ما تماس خواهد گرفت و این مشتری را از دست خواهیم داد. برای حل این مشکل چه راهکارهایی وجود دارد.

  روتاری چیست

  شرکت مخابرات سرویسی را برای مشترکین فعال کرده است که مشترک در صورتی که چند خط تلفن در یک نقطه داشته باشد می تواند یک خط را به عنوان سر شماره و خطوط دیگر را به عنوان زیر گروه خط اول معرفی نماید و بدین ترتیب از اشغال شدن خط تلفن جلوگیری نماید.

   

  نحوه کار روتاری به چه شکل می باشد

  نحوه عملکرد قابلیت روتاری به این شکل می باشد، وقتی مشتری با شماره ای که ما معرفی کرده ایم تماس می گیرد در صورتیکه خط اشغال باشد به صورت خودکار تماسش به خط تلفن بعد منتقل می گردد و با این شرایط نه متوجه اشغالی خط می شود نه نیاز به تماس مجدد دارد.

  چگونه خط ویژه را فعال نماییم

  برای فعال کردن خط ویژه در صورتیکه در یک نقطه سه خط داشته باشیم می توانیم به امور مشترکین مخابرات محل خود مراجعه نموده و فرم درخواست مربوط به روتاری را تهیه نماییم که این کار برای هر یک از خطوط باید انجام شود. سپس خط اصلی را به عنوان خط زنگ خور و خطوط دیگر را به عنوان زیر مجموعه خط اصلی معرفی نماییم.

  تعریف روتاری از نظر فنی

  قابلیت روتاری روی سوییچ ها مخابراتی معادل فیچر کد call forward busy در سانترال پاناسونیک می باشد. به این نحو که در صورتیکه یک داخلی سانترال مشغول باشد تماسش به مقصد دیگری منتقل گردد.

  مزایای روتاری

  این قابلیت از چند جهت بسیار مفید است. اول آنکه ما تنها یک شماره تماس به عنوان خط ویژه به مشتریان معرفی می کنیم در حالی که چند تماس روی این خط می توانیم داشته باشیم.

  دوم آنکه با هزینه بسیار کم و فقط با داشتن چند خط آنالوگ در یک نقطه می توانیم از اشغال شدن خطوط جلوگیری کنیم.

  معایب روتاری و راهکارهای رفع آن

  همان طور که می دانیم روی خط آنالوگ شهری تنها یک تماس می توان داشت و در عمل خط ویژه تنها قابلیتی که برای ما فراهم میکند انتقال تماس خط مشغول به خط دیگر می باشد. حال فرض کنید ما به ١٠ تماس ورودی در لحظه نیاز دا شته باشیم و تعدادی خط هم برای تماس خروجی نیاز داشته باشیم حال برای رفع مشکل اشغالی باید چیزی بالغ بر ٢٠ خط خریداری کنیم و درگیر فیش های متعدد و پیگیری های متعدد شویم. در این شرایط استفاده از خط E1 که قابلیت برقراری ٣٠تماس همزمان را دارند راهکاری منطقی تر می باشد.

  مسئله دیگر این هست که روتاری تنها اشغالی خطوط شهری را برای ما مرتفع میکند. برای روشن تر شدن موضوع فرض کنید کا سه خط ورودی داریم وبا روتاری سه نفر از مشتریان با ما تماس گرفته اند ولی ما یک یا دو نفر برای پاسخگویی داریم. طبیعتا یک یا دو تماس را از دست می دهیم یا باید گوشی را برداریم و کاربر را منتظر بزاریم تا گفتگوی فعلی به پایان برسد.

  در صورتیکه بخواهیم این مشکل را مرتفع نماییم باید از راهکار مرکز تماس استفاده نماییم تا اشغال شدن داخلی ها نیز با این راهکار مدیریت شده و تماس مشتری را از دست ندهیم.

  تلفن بیسیم سانترال چیست؟ چه نوع سانترالل هایی از تلفن های بیسیم پشتیبانی می کنند. تلفن بی سیم دکت با تلفن بی سیم آنالوگ چه تفاوت هایی دارد. انواع تلفن بیسیم و روش های ارتباطی بی سیم سانترال را در این مطلب دنبال کنید. یکی از کاربردهای متداول در سیستم تلفنی استفاده از تلفن های بی سیم می باشد. بسیار برای افرادی که زمان هایی را در محوطه سازمان در حال تردد هستند مطلوب می باشد که همزمان بتوانند به تماس های تلفنی خود نیز پاسخگو باشند. تلفن های بی سیم بر اساس تکنولوژی طراحی، برد مفید، ارتباط با تلفن های بی سیم دیگر در دسته بندی های مختلف قرار می گیرند. در این بخش تلفن های بی سیم مورد استفاده روی سانترال پاناسونیک را در سه بخش تلفن های بی سیم خانگی، تلفن های بی سیم دکت و تلفن های بیسم برد بالا مورد ارزیابی قرار می دهیم.

  تلفن بی سیم پاناسونیک خانگی (آنالوگ)

  برای سانترال های قدیمی و کم ظرفیت مثل دستگاه های سری teمدل های kx-tes824 و 6 به 16 و 1232 استفاده از تلفن های بی سیم آنالوگ معمولی که در منازل هم مورد استفاده قرار می گیرد گزینه بسیار مناسبی می باشد. ویژگی مشترک این تلفن ها برد محدود و برای استفاده در محوطه های معمول برای دفتر کار و منزل می باشد.

  این تلفن ها در مدل های مختلف تک گوشی، همراه با گوشی مادر و امکانات جانبی مثل آیفون عرضه می گردند. تنوع زیاد و قیمت ارزان از ویژگی های این گوشی ها می باشد. تلفن های از قبیل kx-tg3721، kx-tg6511، kx-tg6461 از این دسته گوشی ها می باشند. این تلفن ها روی سانترال های سنتی مانند یک داخلی معمولی قابل استفاده می باشند و برای استفاده روی سانترال پاناسونیک سری tda و tde از طریق کارت های داخلی آنالوگ قابل استفاده می باشند.

  در زمانی که تنها یک یا دو داخلی بی سیم مورد نیاز است استفاده از این گوشی ها مقرون به صرفه تر خواهد بود ولی در صورتیکه انتن دهی در فضای وسیع تری مورد نیاز ما می باشد یا چندین داخلی بی سیم نیاز داریم راهکار دکت و بی سیم برد بالا منطقی تر می باشد.

  تلفن بی سیم Dect

  روی مراکز دیجیتال پاناسونیک و سری های شبکه امکان استفاده از سیستم دکت مهیا شد، سیستم دکت امکان برقراری شبکه بی سیم یکپارچه را برای ما فراهم می نماید. با این امکان می توان یک محوطه بزرگ اداری را تحت پوشش تلفن بی سیم قرار داد. داخلی های بی سیم در طبقات و محوطه تحت پوشش توسط بیس های Dect می توانند تردد نماید و داخلی خود را حمل نمایند.

  دستگاه مرکزی دکت از طریق داخلی های دیجیتال به سانترال متصل شده و ارتباط handset های خود را با داخلی های دیگر روی سانترال پاناسونیک فراهم می نماید. قابلیت handover بین بیس های دکت قابلیت جا به جایی داخلیه ای بی سیم را از محدوده بیس 1 به بیس 2 فراهم می کند و از این طریق یک شبکه یکپارچه بی سیم که برد آن بر اساس نیاز ما قابل تنظیم می باشد شکل می گیرد. در شکل زیر می توانید نحوه پوشش دهی یک محوطه اداری توسط چند دستگاه مرکزی دکت پاناسونیک را مشاهده نمایید.

  از گوشی های قابل استفاده روی سیستم دکت پاناسونیک می توان به مدل هایی نظیر، kx-tca185، kx-tca175 و kx-tca355 اشاره نمود. دستگاه مرکزی دکت از نظر تعداد داخلی یا هندست هایی که می توانند پشتیبانی نمایند مدل های متفاوتی دارند که ما در این مطلب برای نمونه به kx-tda0151 و kx-tda0155 اشاره می کنیم.

  تلفن بیسیم برد بالا

  تلفن های بی سیم برد بالا قابلیت تماس بیش از 1کیلومتر را فراهم می کنند. برای استفاده از این تلفن ها به واسطه برد بالایی که دارند باید مجوز دریافت نمود. این تلفن های بیسیم قابلیت تماس تا 12 کیلومتر را با آنتن فراهم می کنند. از نظر نوع سیگنال این تلفن ها در رده تلفن های آنالوگ هستند که در صورت استفاده روی سانترال باید به کارت آنالوگ متصل گردند.

  تلفن های مدل sn-258، sn-356 و sn-358 از تلفن های برد بالای برند senao می باشند که در فواصل طولانی قابل استفاده می باشند. تلفن های برد زیاد را در تصویر زیر می توانید مشاهده نمایید.

  بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ نیازمند برقراری تماس داخلی بین دو ساختمان از ساختمان های شرکت مثل دفتر مرکزی و کارخانه می باشند. بیشتر شرکت ها دارای تلفن سانترال پاناسونیک می باشند. برای برقرای ارتباط بین دو سانترال پاناسونیک با توجه به مدل دستگاه سانترال راهکارهای متفاوتی موجود می باشد. ما در این مطلب سعی داریم به روش های موجود برای برقراری ارتباط بین دو سانترال بپردازیم ولی طبیعتا برای انتخاب روش مناسب از نظر هزینه و کیفیت با توجه به سیستم موجود مشاوره با کارشناس سانترال پاناسونک توصیه می شود.

  ارتباط ارزان بین دو سانترال پاناسونیک

  از روش های کم هزینه برای برقراری تماس داخلی بین دو سانترال پاناسونیک از طریق شبکه و در دو ساختمان متفاوت استفاده از گیتوی های fxo و fxs می باشد. برای اجرای این سولوشن کافی می باشد دو گیتوی voip را بر اساس تعداد تماس داخی همزمانی که بین و ساختمان نیاز داریم انتخاب نماییم. به طور مثال اگر 4تماس داخلی در یک لحظه بین دو نقطه نیاز داریم یک گیتوی 4fxo و یک گیتوی 4fxs برای این کار کفایت می کند. حال کافی است پورت ها شهری و داخلی سانترال پاناسونیک را به گیتوی ها متصل کنیم. حال پس از کانفیگ گیتوی تماس داخلی بین دو ساختمن برقرار می گردد. این راهکار برای کلیه سانترال های کم ظرفیت و دیجیتال پاناسونیک قابل استفاده می باشد.

  ارتباط از طریق کارت های tda0484 و tda490

  برای اتصال دو سانترال پاناسونیک سری دیجیتال و هایبرید مانند tda100، tda200، tda100d، tda600 با یک سانترال پاناسونیک دیگر می توان هم از راهکار اول استفاده نمود و هم از ارت های گیتوی پاناسونیک کهبه منظور اتصال و مرکزتلفن با هم را گردیده اند استفاده نمود. کارت های گیتوی tda0484 برای برقراری 4تما همزمان و کارت tda0490 برای 16 تماس همزمان تولید شده اند. برای نمونه ما وقتی یک دستگاه سانترال tda100 در یک نقطه و یک سانترال tda200 در نقطه ای دیگر داریم برای برقراری تماس داخلی بین دو سانترال می توانیم این دو سانترال را از طریق شبکه و با استفاده از کارت های ذکر شده به هم متصل نماییم تا داخلی ها موجود در نقطه اول بتوانند با داخلی های موجود در ساختمان دوم تماس تلفنی داشته باشند.

   

  ارتباط بین دو سانترال تحت شبکه پاناسونیک

  برای برقراری ارتباط بین دو سانترال شبکه پاناسونیک هم از دو روش گفته شده در مرحله قبل می توان استفاده نمود و هم از تنظیمات شبکه ای از طریق کارت های مجازی voip برای ارتباط دو مرکز استفاده کرد. کارت مدل V-IPGW16 یک کارت مجازی برای اتصال دو دستگاه پاناسونیک می باشد که امکان برقراری 16تماس همزمان را برای داخلی های دو سانترال میسر می کند.

  تلفن سانترال ارزان پاناسونیک برای راه اندازی یک سانترال با هزینه کم مورد نظر شرکت های کوچک و فروشگاه ها می باشد. تلفن سانترال ارزان را بیشتر در گوشی های آنالوگ که قابلیت های کمتری دارند می توان یافت. برای نمونه گوشی تلفن سانترال S500 که تا همین اوخر تولید می شد، کف قیمت گوشی های تلفن سانترال را با قیمتی بین 35 تا 50 هزار تومان به خود اختصاص داده بود. خب این تلفن و دیگر تلفن های آنالوگ قابلیت استفاده از کلید های قابل برنامه ریزی DSS را ندارند و در برخی مدل های فقط امکان تعریف کلید شماره گیری سریع میسر می باشد. در ادامه گوشی های ارزان در رده های مختلف تلفن سانترال را مورد بررسی قرار می دهیم.

  تلفن آنالوگ

  امروز تلفن KX-t7703 کف قیمت گوشی های سانترال را دارد. این تلفن دارای صفحه نمایش 2 خط می باشد و قیمتی بین 50 تا 60 هزار تومان دارد و مدل دارای اسپیکر این تلفن KX-T7705 می باشد که حدود قیمت آن بین 70 تا 80 هزار تومان می باشد. در حال حاضر این تلفن های آنالوگ کم هزینه ترین راهکار برای استفاده گوشی تلفن کارمندی روی سانترال می باشند.

  تلفن دیجیتال

  در صورتی که شما از سانترال پر ظرفیت استفاده می کنید و دستگاه سانترال شما دارای پورت خالی دیجتال می باشد، شما می توانید از تلفن KX-T7665 استفاده کنید. این تلفن دارای 8 کلید قابل برنامه ریزی می باشد و قیمتی به طور متوسط از 160 تا 180 هزار تومان دارد. این گوشی دیجیتال پایین ترین قیمت را در میان تلفن های دیجیتال پاناسونیک دارد.

  تلفن SIP

  در صورتی که می خواهید از تلفن های تحت شبکه پاناسونیک با قابلیت پشتیبانی از پروتکل sip در مجموعه خود استفاده نمایید، تلفن KX-UT113 می تواند گزینه مناسبی برای انتخاب باشد. این تلفن تنها یک پورت شبکه دارد و قیمت آن به طور متوسط بین 200 تا 220 هزار تومان دارد.

  تلفن بی سیم

  در میان تلفن های بی سیم در صورتی که بخوهاهید یک تلفن ارزان تهیه نمایید، تلفن KX-TG1311BX با قیمتی حدود 70 تا 80 هزار تومان می تواند گزین همناسبی برای انتخاب باشد. در مجموع نمونه هایی از تلفن های کم هزینه در هر یک از رده های گوشی های سانترال خدمت کاربران گرامی سایت معرفی کردیم. برای آگاهی از آخرین قیمت تلفن های سانترال پاناسونیک می توانید از پایین همین صفحه به فروشگاه سانترال مراجعه کرده و پس از انتخاب خرید خود را به صورت اینترنتی صورت دهید.

  خط یا خطوط PCM خطوطی هستند که مخابرات بواسطه کمبود کابل مسی از طریق آن خطوط تلفن را در اختیار مشترک قرار می دهد. خطوط PCM با قرار گرفتن چند خط روی یک خط از مخابرات تا مشترک موجب می شود ظرفیت بیشتری از خطوط را بتوان روی یک یا دو زوج سیم انتقال داد و نهایتا در سمت مشترک با استفاده از یک دستگاه PCM خطوط را به صورت مجزا در اختیار مشتریکن قرار داد.

  خطوط PCM بواسطه ماهیت انتقال و دیوایس هایی که مورد استفاده قرار می گیرند بعضا دچار قطعی هایی می شوند و به همین واسطه مشتریکنی که از این خطوط استفاده می کنند بعضا قطع شدن تماس در حینن مکالمه و نداشتن بوق در زمان هایی خاطره ای بد و تجربه ای نه چندان خوب را از این خطوط دارند. همچنین روی خط PCM سرویس های نظیر ADSL در اختار مشترکین قرار نمی گیرد.

  PCM مخفف عبارت Pulse Code Modulation و به معنی مدولاسیون پالس می باشد و با این روش امکان انتقال چند خط تلفن روی یک سیم تلفن محقق می شود. با توجه به افزایش ظرفیت از این طریق طبیعتا امان سرویس هایی نظیر ADSL که از پهنای باند آزاد سیم تلفن، یعنی 96 کیلو هرتز باقی مانده استفاده می شده است دیگر نیسر نمی باشد.

  به هر شکل عدم کفاف ظرفیت کافی بستر کابل مسی در مناطقی و مهیا نبودن توسعه ظرفیت مخابرات را بر آن داشته تا با این راهکار کمبود های موجود را شکلی نه چندان پایدار پشت سر بگذارد و طبیعتا این راهکار مشکلاتی را برای مشترکین به همراه خواهد داشت. به همین جهت عموما در مناطقی که ظرفیت رائه خط تلفن روی زوج سیم مسی و به صورت مستقل به مشترکین وجود داشته باشد، مخابرات از خطوط PCM به واسطه مشکلاتی که به دنبال دارد استفاده نمی کند.

  یکی از راهکارها برای عبور مشترکین از این معضل انتقال خط تلفن از طریق اینترنت می باشد که می توان در مکان هایی که مخابرات ظرفیت ارائه خطوط را دارد خط تلفن را تهیه نمود و از طریق یک بستر شبکه ای امن می باشد. این راهکار از نظر هزینه برای مشترکین هزینه بیشتری را به دنبال دارد ولی اگر از یک بستر امن و استیبل برای این کار استفاده شود و تجهیزات ارتباطی به صورت کارشناسی شده انتخاب گردند، طبیعتا مشکلات متعددی که خطوط PCM به دنبال دارد برای مشترک مرتفع خواهد شد.

  تلفن سانترال تا چه مسافتی از دستگاه سانترال جواب می دهد و طول مسافت داخلی سانترال پاناسونیک چقدر است. یک تلفن سانترال را حداکثر تا چه فاصله ای از دستگاه سانترال پاناسونیک می توان قرار داد. برای دریافت پاسخ سوال خود این مطلب را تا انتها دنبال کنید. یکی از سوالات کارشناسان و افرادی که قصد راه اندازی تلفن سانترال را دارند، این موضوع هست که داخلی یا گوشی تلفن تا چه فاصله ای از دستگاه سانترال جواب می دهد.

  برای پاسخ به این سوال باید گفت این موضوع به چند عامل بستگی دارد. یکی از این موارد سطح مقطع سیم تلفنی می باشد که مورد استفاده قرار می گیرد. موضوع دوم ماهیت سیگنال داخلی می باشد که آنالوگ دیجیتال یا هایبرید و یا تلفن تحت شبکه می باشد و موضوع بعد دستگاه سانترال می باشد که از دستگاه های سری TA، یا TDA و TDE و یا NS پاناسونیک می باشد.

  حالا به بررسی مراکز تلفن پاناسونیک و طول سیم مجاز برای هر نوع داخلی می پردازیم. در نظر داشته باشید که مرغوبیت سیم تلفن (درصد مس) و نویز محیطی مانند میدان حاصل از جریان برق می تواند عوامل موثری در کاهش این مسافت باشد.

  طول سیم سانترال TES824

  روی سانترال های tes824 دو نوع تلفن آنالوگ و هایبرید قابل استفاده می باشد. مسافت مجایز برای تلفن آنالوگ به ترتیب برای سطح مقطع 0.4 میلی متر 698 متر و برای سطح مقطع 0.5 میلی متر 1128 متر و برای سطح مقطع 0.6 میلی متر 1798 متر و برای کابل cat5 برابر با 1128 متر می باشد. برای تلفن هایبرید یا همان تلفن 7730 این فواصل به ترتیب 140، 229، 360 و 229 متر می باشد. این بدین معنی هست که شما بر اساس کابلی که استفاده می کنید می توانید فاصله مجاز تلفن تا مرکز تلفن را بر اساس توضیحات داده شده در نظر بگیرید.

  طول سیم داخلی سانترال های TDA و TDE و NS

  طول مجاز سیم تلفن داخلی تا دستگاه سانترال در سانترال های TDA و TDE برای گوشی های آنالوگ یعنی کارت TDA0174 و هایبرید TDA0170 مشابه طول های گفته شده برای داخلی آنالوگ و هایبرید سانترال TA در بند قبل می باشد. ولی برای داخلی دیجیتال یعنی تلفن هایی نظیر 7665 یا 333 و 543 روی کارت TDA0172 به ترتیب برای سطح مقطع 0.4 میلی متر 500 متر و برای سطح مقطع 0.5 میلی متر 720 متر و برای سطح مقطع 0.6 میلی متر 830 متر و برای کابل cat5 برابر با 720 متر می باشد. طول قرار گیری آنتن دکت یا همان CS تا مرکز تلفن نیز به ترتیب برای کابل با سطح مقطع 0.4 میلی متر 222 متر و برای سطح مقطع 0.5 میلی متر 347 متر و برای سطح مقطع 0.6 میلی متر 500 متر و برای کابل cat5 برابر با 347 متر می باشد.

  با توجه به توضیحات ارائه شده میدانید که هر تلفن را متناسب با کارتی که به آن متصل می شود و تکنولوژی تلفن و همچنین سطح مقطع سیم تلفنی که استفاده می کند نهایتا تا چه فاصله ای از دستگاه سانترال قرار دهید.

  تلفن گویا چیست؟ راه اندازی تلفن گویا چه مزیت هایی را برای یک شرکت به دنبال خواهد داشت. در این مطلب سعی داریم ابتدا توضیحی در مورد تلفن گویا داشته باشیم و سپس روش کار و مزیت های آن را مورد بررسی قرار دهیم. یکی از ویژگی های تلفن گویا معرفی بخش های مختلف شرکت یا سازمان می باشد که موجب معرفی بهتر سازمان برای مشتری خواهد شد.

  زمانی که مشتری از طریق یک آگهی یا تبلیغات شماره تماس ما را شرکت را به دست می آورد و با شرکت یا مجموعه تماس می گیرد علاقه مند هست با مجموعه ای کع می خواهد محصل یا خدمتی از آن تهیه نماید آشنا شود. با تلفن گویا می توان اولین تصویری که در ذهن مشتری ما شکل می گیرد را به صورتی وزین و مناسب و بر اساس توانمندی ها و ارزش های سازمانمان رقم بزنیم.

  چرا باید تلفن گویا داشته باشیم. چه مزایا و خدماتی را از تلفن گویا می توان انتظار داشت. در ادامه برخی از قابلیت ها و ارزش افزوده هایی که یک تلفن گویا برای شرکت و مجموعه ما می تواند به ارمغان بیاورد مورد بررسی قرار خواهیم داد.

  معرفی سازمان

  طبیعتا اولین اتفاقی که در یک تلفن گویا خواهد افتاد معرفی بخش های مختلف شرکت می باشد که مشتری با صرفه جویی در زمان خود و پرسنل سازمان بخش مورد نظر خود را را برای ارتباط انتخاب نماید. به طور مثال با شماره گیری عدد 1 با واحد فروش و یا با شماره گیری عدد 2 با واحد پشتیبانی ارتباط بگیرد. یا به طور مثال برای ارسال فکس عدد 5 را وارد کند و یا برای ارتباط با واحد مالی عدد 6 را شماره گیری نماید.

  بازخورد مشتریان

  در بسیاری مواقع مشتریان به دلایلی علاقه مند به طرح گلایه ها یا انتقادات خود به صورت مستقیم با پرسنل سازمان نیستند پیوند تلفن گویا با بخش انتقادات و پیشنهادات فرصتی را فراهم می کند تا مشتری مسایل یا مشکلاتی که از طریق بدنه سازمان قابل انتقال نیستند را به طور مستقیم با مدیران در میان بگذارد.

  منشی خودکار

  اگر از مرکز تلفن های نسل جدید استفاده می کنید قابلیت هایی نظیر صف های خودکار نوبت دهی تماس، ارسال فکس به ایمیل، ارسال پیام به ایمیل و … می تواند تلفن گویا شما را به یک منشی کامل برای سما تبدیل نماید که راه های ارتباطی مشتریان را بدون واسطه پرسنل مجزا به شما مرتبط می کند. ضمن صرفه جویی در منابع انسانی می توان انعطاف سازمانی بیشتری را در جهت سهولت مشتری به کار بست.

  صرفه جویی در منابع، افزایش بهره وری

  حتی می توان قدم را از این هم فراتر نهاد و با تولید برنامه های کاربردی و مکانیزه سازی فرایندهای سازمانی برخی از خدمات یا سرویس هایی که توسط پرسنل به مشتریان داده می شود را در همین تلفن گویا گنجاند. مثلا فرض کنید بعد از طرح یک درخواست توسط مشتری به واحد فروش یا پشتیبانی و ارائه کد رهگیری به مشتری، فرایند پیگیری و نتیجه درخواست را در همین منوی تلفنی قرار دهیم و مشتری با وارد نمودن کد مربوطه در جریان وضعیت در خواست خود قرار بگیرد و سیستم تلفنی به صورت خودکار اقدامات بعدی که باید توسط مشتری صورت گیرد را اطلاع رسانی نماید.

  کیمیا ارتباط افتخار دارد راهکارهای مربوط به تلفن گویا را برای مراکز تلفن سانترال پاناسونیک تا تلفن گویا یا همان ivr در مرکز تلفن های ip در اختیار مشتریان گرامی قرار گیرد و تجربه بسیار در این حوزه مشاوره های لازم را جهت بهره مندی بهتر از این امکان بی نظیر را به مشتریان خود ارائه نماید. جهت اطلاع از شرایط قیمت تلفن گویا برای راه اندازی و تجهیز دستگاه سانترال خود با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

  نرم افزار گزارش گیری سانترال پاناسونیک قابلیت مشاهده و دیدن تماس های گرفته شده و تماس های پاسخ داده شده را برای کاربر فراهم می کند. نرم افزار گزارش گیری سانترال روی کامپیوتر نصب شده با ارتباط با دستگاه سانترال گزارشات مربوط به تماس های ورودی و خروجی خطوط تلفن و داخلی های سانترال را برای شما دریافت و ثبت می نماید. این نرم افزار با مدل های متنوع قابلیت ارتباط با سانترال های پاناسونیک مدل KX-TES824 و KX-TDA100 تا KX-TDA600 و KX-TDE100 تا KX-TDA600 و KX-NS500 و … را دارا می باشد.

  نرم افزار گزارش گیری سانترال روی سیستم عامل ویندور نصب می شود و با توجه به آنکه برخی گوشی های پاناسونیک مانند تلفن KX-T7730 قابلیت نمایش log های تماس های تلفنی را ندارند و بسیاری از کاربران سیستم تلفنی از سانترال های کم ظرفیت KX-TES824 و تلفن های اپراتوری 7730 استفاده می کنند، این امکان را برای ثبت گزارشات تماس فراهم میکند. البته قابلیت تجمیعی گزارشات تماس داخلی ها و خطوط شهری ویژگی دیگری هست که بسیاری از سازمان ها و شرکت ها که از سانترال های پر ظرفیت نظیر TDAو TDE یا NS را استفاده می کنند را نیز متقاعد و علاقه مند به داشتن این نرم افزار ارزشمند می نماید.

  ارتباط دستگاه سانترال با نرم افزار گزارش گیری از طریق کابل RS232 و در برخی مدل های سانترال با استفاده از کابل Lan می باشد. این نرم افزار گزارشات متنوعی نظیر، تاریخ و زمان هر تماس، وضعیت تماس که تماس ورودی و یا تماس خروجی می باشد و اطلاعاتی در مورد شماره تماس گیرنده و مقصد تماس و همچنین خطوط شهری و داخلی های مرتبط با تماس ارائه می نماید.قابلیت جستجو بر اساس خطوط شهری یا داخلی و همچنین فیلتر زمانی گزارشات از دیگر ویژگی های این نرم افزار می باشد.

  نرم افزار ثبت تماس های ورودی و خروجی سانترال راهکاری مناسب برای شرکت ها و سازمان ها جهت واکاوی وضعیت تماس های تلفنی و ارتباطات سازمان می باشد. جهت اطلاع از قیمت نرم افزار گزارش گیری سانترال پاناسونیک می توانید با واحد فروش کیمیا ارتباط تماس حاصل فرمایید.

  یکی از مشکلات کاربران تلفن نویز خط تلفن می باشد. برای بر طرف کردن مشکل نویز خط تلفن که گاها روی کیفیت صدا اثر گذار می باشد و موجب افت کیفیت تماس روی تلفن هاس سانترال یا تلفن خانگی می شود و یا موجب کاهش سرعت اینترنت adsl اثر منفی روی آن می شود نکاتی را در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم.

  برای حل مشکل نویز خط تلفن باید به عوامل شکل گیری آن توجه کنیم. در ابتدا برای اینکه از گذاشتن زمانی بیهوده و هزینه بی مورد جلوگیری کنیم باید اطمینان حاصل کنیم مشکل نویز یا کیفیت پایین صدا مربوط به مخابرات نباشد. برای این منظور در درب ورودی ساختمان سیم ارتباطی خط تلفن خود را از سمت داخل ساختمان قطع می کنیم و یک گوشی تلفن را به دو سر سیمی که از سمت مخابرات آمده است متصل میکنیم.

  دقت داشته باشیم اگر با انجام این تست هنوز مشکل نویز وجود داره پس طبیعتا باید موضع را با اعلام خرابی به مخابرات پیگیری کنیم. اگر وقتی تلفن به سیم های ورودی مخابرات متصل هست و مشکلی نداریم باید مشکل را در مسیر ارتباطی سیم های ورودی ساختمان تا پریز های تلفن درون واحد دنبال نماییم و عیب یابی کنیم.

  نویز کابل کشی درون ساختمان

  معمولا در مشکلات نویز درون ساختمان چند مشکل متداول هست که در اینجا بررسی میکنیم. سه مورد متداول که میتواند منجر با کاهش کیفیت صدا و یا افت سرعت اینترنت adsl شود را بررسی می نماییم.

  مورد اول

  مورد اول مشکل امتداد سیم های تلفن در کنار کابل برق هست که باعث نویز روی سیم تلفن می شود. پس اگر چنین موردی را مشاهده کردیم باید حتب المقدور سیم های تلفن و کابل های برق را در مسیر های متفاوتی قرار دهیم.

  مورد دوم

  مورد دوم سربندی های سیم های تلفن هست که ممکنه در مسیر با یک سیم دیگر متصل شده باشد و یا در محیطی مرطوب باشد یا اتصال سیم ها به صورت کامل نباشد و تکان ها یا کشیدگیهای اندک موجب قطع و وصلی یا اختلال در صدا می شود.

  مورد سوم

  مورد سوم فرسودگی کابل های تلفن درون ساختمان هست که ممکنه اثراتی مثل همشنوایی را بر روی یکدیگر داشته باشند. با توجه به توضیحات داده شده اگر یکی از این معایب را به صورت مشخص پیدا کردیم می توانیم با رفع آن مشکل را مرتفع کنیم. ولی در برخی اوقات این عیب یابی به این سادگی انجام پذیر نیست به همین جهت شاید به این جمع بندی برسیم که بهتر است کابل مخابراتی را تعویض کنیم. در چنین شرایطی در نظر داشته باشید بهتر هست به جای استفاده از کابل هایی مانند کابل آیفون بهتره از کابل مخابراتی استفاده کنیم و حتی المقدور از کابل هایی با سطح مقطع بالاتر استفاده کنیم.