پردازش تصویر در دوربین های نظارتی

یکی از دلایل اصلی استفاده از سیستم های نظارتی، وارسی اتفاقات و وقایع در حال انجام در یک محیط خاص است. پیشتر، این وارسی همواره توسط فردی انجام می گرفت که وظیفه ی نظارت بر تصویر گرفته شده از دوربین را بر عهده داشت. با اینکه هنوز هم فرایند نظارت بر بسیاری از سیستم های امنیتی به همین شکل انجام می گیرد، با پیشرفت تکنولوژی های پردازش تصویر، تراشه و چیپ های پیشرفته ای به بازار عرضه شده اند که عمل تحلیل تصاویر دریافتی از محیط مورد نظر را انجام می دهند.

کنترل دوربین

پردازش تصویر در سیستم های نظارت تصویری، معمولا به دو صورت انجام می گیرد. راه اول تعبیه چیپ در دوربینی است که از محیط تصویر برداری می کند و راه دوم انجام پردازش تصویر توسط ضبط کننده ای است که دوربین به آن متصل است.

هرکدام از این دو راه مزایا و معایب مربوط به خود را دارند. اگر پردازش تصویر در ضبط کننده انجام شود، این دستگاه علاوه بر پردازش تصاویر، وظیفه ی رمزگشایی اطلاعات فشرده سازی شده را پیش از پردازش تصاویر دارد. که اگر این اعمال برای چندین دوربین متصل به آن انجام شود، ممکن است به دلیل حجم بالای فعالیت های در حال انجام، باعث اختلال در انجام یکی از وظایف آن شود. از طرفی اگر پردازش تصویر در دوربین انجام بگیرد، به دلیل قرارگیری چیپ در تمامی دوربین های مورد نیاز، هزینه برپایی و راه اندازی سیستم بسیار بالا برود.

پردازش تصویر توسط دوربین

این تکنولوژی پردازش تصویر همواره در حال پیشرفت است، به طوری که در دوربین های IVS یا نظارت ویدئویی هوشمند سانل، 12 قابلیت مختلف مرتبط با پردازش تصویر، در داخل دوربین تعبیه شده است. این 12 قابلیت به شرح زیر هستند:

تشخیص مزاحمت و مداخله اشیا در تصویربرداری مزاحمت برای تصویربرداری

تشخیص تغییرات بوجود آمده در صحنه تصویربرداری تغییرات در صحنه تصویر برداری

تشخیص درنگ کردن یا ایستادن فردی در محیط درنگ کردن فردی در محل تصویربرداری

تشخیص ترک کردن محیط توسط یک فرد ترک صحنه تصویربرداری

تشخیص پارک کردن غیر قانونی پارک غیر قانونی

تشخیص سرعت نامعقول و غیر مجاز سرعت غیر مجاز

تشخیص درنگ کردن چند فرد در یک محیط درنگ کردن چند نفر در محل تصویر برداری

تشخیص خلاف جهت معمول حرکت کردن خلاف جهت حرکت کردن

تشخیص عبور از دو خط فرضی رد شدن از دو خط فرضی

تشخیص حرکت یک شی خاص حرکت اشیا

تشخیص عبور از یک خط فرضی عبور از یک خط فرضی

تشخیص نفوذ و ورود به یک منطقه ممنوعه نفوذ و ورود به منطقه ممنوعه

همانطور که مشخص است، با وجود این چنین تحلیل هایی که توسط خود دوربین انجام می گیرد، نیاز به یک شخص برای نظارت تمام وقت بر دوربین های نظارتی بسیار کمتر شده و خود دوربین در صورت رخ دادن یک اتفاق غیر معمول در محیط، می تواند توسط یک هشدار، فرد ناظر را باخبر سازد.