ONVIF چیست؟

Onvif یا Open Network Video Interface Forum، یک انجمن صنعتی باز و جهانی است که با هدف تسهیل توسعه و استفاده از یک استاندارد جهانی در زمینه محصولات فیزیکی امنیتی مبتنی بر IP، فعالیت می کند. به عبارتی این انجمن، به منظور خلق یک استاندارد برای چگونگی کارکرد و ارتباط بین محصولات IP با نظارت ویدئویی و دیگر زمینه های امنیت فیزیکی، تشکیل شده است. این انجمن در سال 2008، توسط شرکت های Axis Communications ، Bosch Security Systems و Sony به وجود آمده است. تعداد اعضا این انجمن، در سال 2016، به 461 عضو رسیده است.

سنگ بنا و اهداف کلیدی Onvif در سه نکته زیر خلاصه می شود:

استانداردسازی ارتباط بین محصولات امنیتی IP

قابلیت همکاری با تمامی برندها بدون توجه به نام آن ها

باز بودن دسترسی تمامی کمپانی ها و سازمان ها به این انجمن

 

پروفایل های ONVIF

پروفایل های ONVIF، برای تسهیل شناخت چگونگی سازگاری مشتریان و دستگاه های سازگار با ONVIF، با یکدیگر است. یک پروفایل ONVIF دارای مجموعه ای از ویژگی های ثابت است که باید توسط یک مشتری یا دستگاه سازگار با آن، پشتیبانی شود. این مساله، تضمین می کند که برای مثال اگر یک مشتری با پروفایل S سازگار است، می تواند با یک دستگاهی که با پروفایل S سازگار است، کار کند.

مشتری ها و دستگاه ها می توانند از بیش از یک پروفایل ONVIF پشتیبانی کنند. برای مثال، یک دوربین با حافظه محلی، می تواند با هر دو پروفایل S و G سازگار باشد. سازگاری با پروفایل ها، تنها راه اطمینان از سازگاری بین محصولات تایید شده توسط ONVIF هستند. محصولات تایید شده و سازگار نامیده شده با پروفایل های مختلف ONVIF را می توانید با کلیک بر روی لینک زیر، مشاهده کنید.

محصولات ثبت شده در ONVIF

 

5 پروفایل ONVIF

تا به امروز، 5 پروفایل توسط ONVIF ارائه شده و دستگاه های سازگار با این پروفایل نیز تاییدیه دریافت کرده اند. این 5 پروفایل به شرح زیر می باشند:

پروفایل S: بر روی کارکرد های مشترک سیستم های ویدئویی IP تمرکز دارد. برای مثال تایید می کند که امکان انتقال ویدئو بین یک دستگاه ( مثلا دوربین )، و یک مشتری یا گیرنده ( مثل برنامه نرم افزاری یا NVR )، وجود دارد. همچنین تایید می کند گیرنده می تواند انتقال جریان صدا، ویدئو و اطلاعات را تنظیم کند، پروتکل های PTZ را انتخاب کند و همچنین از ورودی های آلارم و خروجی های رله استفاده کند.

پروفایل S ONVIF

 

پروفایل C: قابلیت همکاری بین سیستم های ویدئویی تحت شبکه را با سیستم های Access Control تایید می کند. تاییدیه این قابلیت همکاری، به معنای امکان، دسترسی به اطلاعات و عملکردهای اساسی مربوط به Access Control ، مانند باز کردن و قفل کردن درب ها می باشد.

پروفایل C ONVIF

پروفایل G: قابلیت و امکان ضبط، جست و جو و بازپخش ویدئو، صدا و اطلاعات در دستگاه های امنیتی مبتنی بر شبکه را تایید می کند.

پروفایل G ONVIF

 

پروفایل Q: قابلیت شناسایی و تنظیم دستگاه، مانند مدیریت رمز های TLS را تایید می کند.

پروفایل A: قابلیت بازیابی اطلاعات، وضعیت و رخدادها، و همچنین قابلیت تنظیم سیستم Access Control فیزیکی و امکانات مرتبط با آن مثل قواعد دسترسی را تایید می کند.

 

تا کنون این 5 پروفایل توسط ONVIF عرضه شده و گامی بلند در جهت ساده سازی و تسهیل استفاده از تجهیزات مربوط به صنعت امنیتی مبتنی بر شبکه، از طریق ارائه استاندارد های سازگاری بین دستگاه های مختلف، برداشته است. اما این انجمن اخیرا در حال ارائه یک پروفایل جدید، تحت نام پروفایل T نیز هست.

gلوگو پروفایل T ONVIF

 

این پروفایل، پشتیبانی از ویژگی های استریم های ویدئویی، همچون استفاده از رمزنگاری های H.264 و H.265، تنظیمات تصویربرداری، و آلارم های حساس به دما و حرکت را تایید می کند.

پروفایل T، به تازگی ارائه شده است و هنوز همانند دیگر پروفایل ها، در ویژگی های محصولات مختلف آورده نشده است، اما به زودی شاهد این موضوع خواهیم بود و با این اتفاق، شناسایی امکان سازگاری دستگاه های موجود در این صنعت، با یکدیگر، بیش از پیش تسهیل خواهد شد.